Zbulo të panjohurën

Lista e plotë e fituesve të “Golden Globes 2021”

“Golden Globe” është njëra nga evenimentet e radhës që është mbajtur gjatë këtij viti, përkundër pandemisë coronavirus.

Mbrëmjen e djeshme (e diel) mediat ndërkombëtare kanë raportuar për fituesit e kategorive, nominimet e të cilëve u bënë të ditur qysh javën e kaluar, shkruan Los Angeles Times.

Filmi “Nomandland” nga Chloe Zhao dhe “Borat Subcendent” nga Sacha Baron Cohen, fituan çmimet kryesore të ngjarjes.

Chadwick Boseman, Jodie Foster, “Minari”, Andra Day dhe Daniel Kaluuya morën gjithashtu nderime.

Në televizion, të preferuarat “The Queen’s Gambit”, “The Crown” dhe “Schitt’s Creek” fituan çmimet kryesore televizive të natës ndërsa rolet në “Small Axe” dhe “Ted Lasso” u nderuan gjithashtu.

Lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mire dramë

“Nomadland”
“The Father”
“Mank”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”
Aktorja/i më e mire në dramë

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”
Aktori/ja më i mire në dramë

Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden, “The Prom”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg, “Palm Springs”
Filmi më i mire muzikë ose komedi

“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”
Regjisori/ja më i mirë
Chloé Zhao, “Nomadland”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Regina King, “One Night in Miami”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″
Aktorja/i më e mirë në një film dramë

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”
Seri të kufizuara, seri antologjie

Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Cate Blanchett, “Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones, “Normal People”
Shira Haas, “Unorthodox”
Nicole Kidman, “The Undoing”
Film i animuar

“Soul”
“The Croods: A New Age”
“Onward”
“Over the Moon”
“Wolfwalkers”
Skenar filmi

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″
Florian Zeller and Christopher Hampton, “The Father”
Jack Fincher, “Mank”
Chloé Zhao, “Nomadland”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Aktorja/i në një serial televiziv – dramë

Emma Corrin, “The Crown”
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Laura Linney, “Ozark”
Sarah Paulson, “Ratched”
Këngë origjinale – film

“Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”)
“Speak Now” (“One Night in Miami”)
“Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”)
“Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7″)
“Tigress & Tweed” (“The United States vs. Billie Holiday”)